By in Health & Fitness

How much does a Banana cost anyway?

Something struck me today in the light of how American's pay for certain things. Take for example, something as simple as a banana. On the scale of how much snacks cost, I would put bananas on the low end. Pick up any Snickers, Reeses or anything else from a store like Wal-Mart and you are bound to pay between $1.00 and $2.00 depending on what you are after.

Recently finding that they sell banana singles, I thought that was a great way to eat a snack. Far more filling, tastes better as well. Still high in carbohydrates but we can't expect it to be perfect can we? But how much do they cost? At least when you pick up a candy bar, you know the price. Bananas are traditionally sold by weight. The most recent price in my local mart was $0.26 for a single banana. So I can eat a healthier snack for less, and it is more filling? Sign me up.

Fast forward two days to this morning I am in line at Starbucks waiting to spend way to much money for a fancy milkshake with a small amount of coffee added to it and my choice of flavored syrup. I do feel slightly bad about it, and know that this could be better spent elsewhere. But urges take over and I remain in line. I walk past the over priced pastries, all of which don't look too appealing. Then I get to the bananas. I think, well now here is a good idea. It is healthy and can't be too expensive right.

I mistakenly forgot where I was, and then saw that the price of a single banana is $1.00! Perhaps it is the lack of economics knowledge I posses but this price markup shocked me. They were offering to sell me something for 4x what I could get it elsewhere. The bananas looked in good order, nothing special and certainly appetizing. They were not labeled organic, hand-picked or any other marketing term that would justify that kind of markup.

Have you ever paid $1.00 for a banana? Would you?


Image Credit » http://pixabay.com/en/bananas-ripe-bunch-yellow-tropical-616429/ by skeeze

You will need an account to comment - feel free to register or login.

Comments

MegL wrote on March 22, 2015, 3:02 PM

If I were in that kind of place it would be ONLY because there was nowhere else and a child with me was desperately hungry. In that case, yes, I would buy the banana because it would be a lot better for them than a pastry.

Kasman wrote on March 22, 2015, 3:21 PM

The market charges what the market will bear. If people are willing to pay over the odds for something then someone will surely be prepared to sell it to them.

wolfgirl569 wrote on March 22, 2015, 6:03 PM

I feel Starbucks is too over priced on everything they offer so would never be there anyways. Worth the money to go to the store and get a banana, you would not us more tan the difference in gas at least.

Alexandoy wrote on March 22, 2015, 8:08 PM

This post reminds me of my fruiting banana plant that is to be harvested before the end of this month.... hopefully, waheehee.

crowntower wrote on March 23, 2015, 3:34 AM

Lol! If I pay for that price, i can get 1klo or half kilo of Banana where I live. We have lots of Banan in the Philippines that is why, and it was always serve after eating a meal. Hehehehe. They say one banana a day will keep the doctor away. God bless. Eat healthy no matter how a little expensive it is... than paying for medicine and hospital bills. God bless again.

cinnafire wrote on March 29, 2015, 11:26 AM

Yeah if you are including the cost of a sane mind by calming a screaming child then I can see that being more than worth it. I have been around people with kids and when they start screaming, it is amazing what you will do to get them be quiet.

cinnafire wrote on March 29, 2015, 11:26 AM

True. I suppose if I had something that someone would be willing to pay more money for, why wouldn't I? I am just surprised that people would pay that price to begin with.

cinnafire wrote on March 29, 2015, 11:28 AM

Very true. I watched them make a frapp one day and all it was is ice, milk, syrup and a blender. Considering they buy in bulk I bet their cost is less than a dollar. Of course this is in raw materials, not including overhead for the store and salaries.

cinnafire wrote on March 29, 2015, 11:28 AM

That would be cool to grow your own bananas. You would never be low on potassium :)

cinnafire wrote on March 29, 2015, 11:29 AM

How much are bananas in the Philippines? I am always interested to know how pricing is different in different parts of the world.